Долна баня е град в Западна България. Той се намира в Софийска област, в близост до град Костенец и село Радуил. Градът е център и единствено населено място в община Долна баня.
Градът е разположен в живописната Долнобанска котловина, край десния бряг на река Марица. На юг се загражда от северните склонове на Рила, а на север опира в подножието на Черни рид, дял от Средна гора.
Отстои на разстояния: от София - 72 km и Пловдив - 115 km, южно от магистралата София-Пловдив-Свиленград, което осигурява бърз и удобен транспорт. Отстои на 8 km от жп гара Костенец. През Долна баня минава пътят Пловдив-Дупница–Кулата (през Боровец - 19 km и Самоков). По този път минава туристическият маршрут за Рилския манастир.
Релефът е полупланински с надморска височина 640 m.
Климатът е умереноконтинентален. Мекият планински климат, чистият въздух и наличието на топли минерални извори са превърнали селището в курорт. На територията на общината няма крупни промишлени предприятия, които да замърсяват околната среда.
В биоклиматично отношение територията на община Долна баня се разделя на 4 височинни пояса: низинен, преходен, среднопланински и алпийски над 2000 m. Най-голям интерес представлява преходният пояс с надморска височина от 800 до 1200 m. Той е защитен от замърсяване, температурно прегряване и силно охлаждане. Този пояс има раздвижен релеф и добра залесеност със смесени гори, които благоприятстват изграждането на съоръжения за открити слънчево-въздушни процедури, за трениране и закаляване на организма. Физиологичните преимущества се изразяват с подчертан оздравителен ефект при сърдечно-съдови заболявания, неспецифични дихателни, нервни и други социално значими заболявания.
Венетица, Юрта и Койчовец са 3-те селища, образували в миналото при сливането си село Баня, а от втората половина на 19 век преименувани в Долна баня.
Има исторически сведения, че около 5 в. пр. н. е. по горното течение на река Марица е живяло тракийското племе беси, занимаващо се основно с добив на руда — желязо и злато. Археологическите проучвания дават доказателство за живота по тези земи.
На един час от Костенец по т. нар. "Горен друм " в полите на Източна Рила се намират останките от Костенечкия манастир „Св. Спас“. Близо до него са открити останки от 2 средновековни крепости, 7 тракийски надгробни некропола с 27 могили, както и 3 отделно разположени могили.
В западна посока от града могат да се открият следи от две стари крепости, които и до днес населението нарича „Голямо градище“ и „Малко градище“, както и останки от антични селища.
Запазени са следи от античен и средновековен път — Долна баня е била кръстопътно средище на стария босненски път по посока Пловдив — Самоков — Ниш и със своите ханове е била важна спирка за пренощуване по Арнаутския път.
При избухването на Балканската война в 1912 година 27 души от Долна баня са доброволци в Македоно-одринското опълчение.
- През 1851 г. се открива първото килийно училище.
- Долна баня е освободена от османско робство на 11 януари1878 г. Десет са опълченците от града, участвали в Руско-турската война.
- През 1896 г. в селището се създава ловно-рибарско дружество „Сокол“. То е едно от първите дружества в Княжество България.
- През 1896 г. в селището се открива първата в района Временна летна пощенска станция, която през 1898 г. става постоянна, наричана Стационарна поща.
- Около 1900 г. е открита първата амбулатория в селото. Днешната сграда на здравната служба е построена през 1948 г.
- Туристическо дружество „Ибър“ е създадено през 1902 г. То е първото селско туристическо дружество в България. Днешните туристически хижи са построени съответно — стара хижа „Венетица“ през 1972 г., новата сграда — през 1983 г., хижа „Гергиница“- през 1976 г.
- През 1898 г. е открито читалището. Сградата е построена от предприемача Яначко Наумов 1902 г.. Основател на читалището е Атанас Цветков - дългогодишен председател.
- През 1925 г. се открива Държавното практическо училище, днешната Професионална гимназия „Христо Ботев“, чиято сграда е завършена през 1941 г.
- През 1903 г. в Долна баня се създава първото спортно дружество по колоездене, което през 1919 г. прераства в Общо физкултурно дружество.
- Стадионът е открит през 1960 г.
- От 1908 г. до 1934 г. в селището е имало мирово съдилище.
- През 1911 г. е създадена Потребителна кооперация „Напредък“.
- Клон на Популярната банка е работел в Долна баня от 1927 г. до 50-те години на XX век.
- През 1918 г. е довършена сградата на СОУ „Неофит Рилски“ СОУ "Неофит Рилски"
- Допълнително земеделско училище съществува в селото от 1931 г. до 1953 г.
- През 1932 г. се открива ветеринарна лечебница.
- През 1939 г. се създава „Сиропиталище за селски девици“ от тогавашния „Съюз за закрила на децата в България“. Сградата и прилежащата територия са дарение от Констанца Ляпчева, съпруга на тогавашния министър-председател Андрей Ляпчев. Днес това е Домът за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа „К. Ляпчева“.
- През 1956 г. е открито общинско радио „Рила“.
- Долна баня е признат за град с Указ на Държавния съвет на 4 септември 1974 г.